Çocuğunuzun Yeteneklerini Nasıl Keşfedersiniz?

Üstün zekalı ve yetenekli çocukların ailesi tarafından keşfedilmesi ve bu yeteneklerini kullanabilecekleri alanlara yönlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, çocuk yetenekleri doğrultusunda özel eğitim alabilir ya da bu alanda ilerlemesi için gerekli imkan ve olanaklar çocuğa sunulabilir. Aşağıda, sizlerin çocuklarınızın yeteneklerini anlamanızı sağlayacak yöntemler ve bilgiler sunduk.

Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocukların Bedensel Özellikleri

  • Üstün zekalı ve yetenekli çocukların bedensel özellikleri şu şekildedir:
  • Enerji düzeyi yüksek olan yetenekli çocuklar oldukça hareketlidir.
  • Erken konuşur ve erken yürürler.
  • Boy ve ağırlık bakımından ve sağlık durumları açısından yaşıtı olan çocuklara göre çok daha ileri durumdadırlar.
  • Uykuya olan ilgileri azdır, bebeklik döneminde daha az uykuya ihtiyaç duyarlar.
  • Sözcük zenginliği, ifade düzgünlüğü yüksek olan bu çocukların kullandıkları dil yaşıtlarına göre çok daha gelişmiş durumdadır.

Çocuklarınızın Yeteneklerini Keşfetme Yöntemleri

Her çocuk yeteneklidir; ancak her çocuğun yeteneği olan alan birbirinden farklıdır. Kimi çocuklar resim, kimi çocuklar spor, müzik gibi alanlarda doğuştan gelen bir yeteneğe sahiptirler. Çocuklarınızın yeteneklerini küçük yaşta fark ederek onların bu yetenekleri konusunda eğitim almasını sağlayabilirsiniz. Onların bu yeteneklerini anlamak için çocuk yetenek testi gibi rehber öğretmenleri ve pedagoglardan yardım alacağınız gibi kendiniz de yeteneklerini birkaç basit yöntem ile keşfedebilirsiniz.

1. Çocuğunuzu Gözlemleyin

Çocuğunuzu gözlemlemek onun yeteneklerini keşfetmek için en etkili yöntemdir. Çocuğunuzun yaptığı aktiviteleri ve bu aktivitelerden hangilerini yaparken daha çok keyif aldığını gözlemleyin. Çocuğunuz eğer çok hareketliyse ve spora karşı özel bir ilgisi varsa onun spor konusunda yetenekli olduğunu ya da en azından bu konuda ilgisinin olduğunu keşfedebilirsiniz.

2. Çocuğunuz İle Aranızdaki İletişimi Güçlendirin

Çocuğunuz ile birlikte vakit geçirin. Çok uzun bir süre vakit geçiremezseniz de geçirdiğiniz vaktin kaliteli olduğundan emin olun. Ona hangi aktiviteleri yaparken keyif aldığını sorun ya da onunla birlikte oyun oynarken yaptığı aktivitelerin hangilerinden daha çok keyif aldığına dikkat edin. İlgi alanlarını çocuğunuz sizinle paylaşacaktır. Çocuğunuz ile iletişiminiz güçlü olursa sizinle keyif aldığı ve yetenekli olduğu aktiviteleri daha çok yapacak ve onun bu konulardaki gelişimini daha iyi gözlemleme fırsatınız olacaktır.

3. Çocuğunuza Mümkün Olduğunca Fazla Seçenek Sunun

Kurs seçenekleri sunarken çocuğunuzun yaş grubuna hitap edip etmediği ya da uygun olup olmadığından emin olun. Özellikle çocuklarınızı kursa yazdırmak istiyorsanız ona pek çok seçenek sunun. Çocuğunuz bu seçenekler arasından en çok ilgisi olan alanda kursa gitmek isteyecektir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır, çocuğunuzu sizin gerçekleştiremediğiniz ya da başarılı olduğunuz bir alanda kursa gitmesi için zorlamayın. Onun seçtiği kursu ve kararlarını destekleyin. Aksi takdirde çocuğunuzda güvensizlik duygusu oluşturabilirsiniz.

4. Çocuğunuzu Başkalarıyla Karşılaştırmayın

Her çocuk belirli alanlarda daha başarılı ve yeteneklidir. Çocuğunuzun bu alandaki yeteneğini ve kabiliyetini sorgular, onu kardeşleri ya da arkadaşları ile karşılaştırırsanız çocuğunuz kendisini yetersiz hissedecektir. Yetersizlik hissi çocuğun yeteneği olan alanlarda ilerlemek istememesi gibi sonuçlar doğurabilir ve onu yetenekli olduğu alandan tamamen soğutabilir. Bu neden ile çocuğunuzu asla başkası ile karşılaştırmayın, onun yeteneklerini ve ilgi alanlarını takdir edin.

5. Çocuğunuza Güvenin

Çocuğunuzun yeni şeyler denemesine, araştırmasına, sorular sormasına ve kendisini geliştirmesine destek olun. Çocuklarınıza güvenin ve onların kendi yollarını bulmasına izin verin. Çocuklarınıza güvenmek sadece yetenek keşfetme sürecinde onların yanınızda olduğunuzu bilmelerini sağlamayacak aynı zamanda onlar ile sarsılmaz ve güçlü bir iletişim kurmanızda size yardımcı olacaktır.