Cildiniz, Saçınız ve Sağlığınız İçin Kabak Tüketmenin 11 İnanılmaz Faydaları

Kabak yemek aşağı yukarı sadece su içerek 10 kat daha fazla fayda elde etmek demektir. Bu yazımızda bunun nasıl olduğuna değineceğiz.

Kabak Nedir?

Kabak genellikle koyu veya açık yeşil renkte Cucurbita Pepo türünden bir sebzedir. Bal kabağı ise turuncu veya koyu sarı renktedir.

Kabak Ve Faydaları

1-Kabak Kilo Kaybetme Konusunda Faydalıdır

Kabak düşük oranda nişasta içeren bir yiyecektir. Bunun anlamı kabak içerisinde karbonhidrat miktarı düşük, liflerin ise bol olmasıdır. Yani kabak mideyi çabuk doldurur ve aşırı yemek yemenizi önler. Ayrıca kabak, su içeriği yüksek bir üründür ve glisemik indeksi oldukça düşük gıdalardan biridir.

2-Kalp Sağlığını Destekler

Hiper tansiyonu dengelemek için diyetler önerildiğinde amaç, tansiyonu düşürerek kalp sağlığını korumaktır. Amerika Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü tarafından yayınlanan bir çalışmaya göre kabak, kalp sağlığı diyetinin önemli bir parçasıdır.
Kabak düşük miktarda kolesterol, sodyum ve yağ içerir. Vücutta karbonhidrat dengesinin korunmasına yardımcı olur.

3-Göz Sağlığını Destekler

Görmenin önemini anlatmaya gerek yoktur. Bununla birlikte kabak gözleriniz için herhangi bir gıdadan daha fazlası gibi görünüyor. Kabak, yaşla bağlantılı maküler dejenerasyonu önlediği tespit edilen iki antioksidan olan lutein ve zeaksantin bakımından zengindir.
Glokom ve yaşa bağlı maküler dejenerasyon gibi bazı önemli ( genellikle geri dönüşü olmayan) göz hastalıklarının önceden hiçbir uyarı vermemesi çok ciddi bir problemdir. Bunun için en iyi yaklaşım diyetinize kabak eklemenizdir. Kabak göz sağlığını iyileştirdiği kanıtlanmış A vitamini alımı için de iyi bir kaynaktır. Göz sağlığı açısından önemli bir üründür. Düşük yağlı bir diyete kabak eklemek gözler için faydalıdır.
Kabak aynı zamanda göz sağlığını iyileştirebilecek ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabilecek harika bir madde olan beta karoten içerir.

4-Diyabet Kontrolüne Yardımcı Olur

Diyabet genelde hane halkının hepsinde bulunan bir rahatsızlıktır. Kabak diyabete yardımcı olabilir.
Kabak gibi nişastalı yiyecekler sizin çabuk doymanızı sağlayarak, daha fazla yemenizi önler ve diyabet tedavisine yardımcı olur. Yüksek oranda lif içeren diyete kabak eklendiğinde, glikoz emilimi gecikebilir bu da ve tip 2 diyabet hastalarında kan şekerini düzenlemek için istenen bir oluşumdur.
Almanya’da yapılan bir çalışmada kabak gibi çözünmeyen lif içeren gıdaların Tip 2 diyabetin önlenmesinde çok etkili olabileceği saptanmıştır. Daha yüksek oranda lif tüketimi diyabete katkıda bulunan metabolik sendrom riskinin daha düşük olması ile ilişkilidir.
Maryland Tıp Merkezinde yayınlanan bir çalışmada çözünür lifin şeker hastalarında glikoz toleransını arttırdığı belirtilmiştir. Kabak hem çözünür, hem de çözünmeyen lif içerir.

5-Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olur

Kabak kolesterol içermeyen az sayıdaki besinlerden biridir. Bu nedenle rahatlıkla kolesterol düşürücü diyetinize kabak ekleyebilirsiniz. Çözünür lifler kolesterol emilimini engeller. Böylece kandaki kötü kolesterol olan LDL’ nin düşürülmesinde etkili olur.

6-Astım Tedavisine Yardımcı Olur

İran’da yapılan bir araştırmaya göre kabakta yüksek oranda bulunan C vitamini astımı iyileştirmeye yardımcıdır. Ayrıca kabağın anti enflamatuvar özellikleri de astım tedavisine katkıda bulunur.
C vitaminin yanı sıra kabak astım tedavisinde çok etkili bir element olan bakır içerir. Finlandiya’da yayınlanan bir çalışmada C vitamini sadece astım ataklarını önlemekte değil, aynı zamanda bronşların aşırı hassasiyetinin tedavisin de faydalı bulunuştur. C vitamini sık sık görülen soğuk algınlığı semptomlarının tedavisinde yardımcı olduğu çok iyi bilindiğinden, astım semptomlarını hafifletmek için de C vitamini kullanmak oldukça mantıklıdır.

7-Kolon Kanserine Karşı Koruyucu Etkisi Vardır

Kabakta bulunan lifler kolon kanseri tedavisine yardımcı olur. Liflerin çok yönlü etki mekanizmaları vardır.
Kolondaki fazla suyu emerler,
Dışkıda yeterli nem olmasını sağlarlar.
Dışkının vücuttan düzgün bir şekilde atılmasına yardımcı olurlar.

Bütün bunlar nedeniyle lif kolon kanserini önlemek açısından çok önemlidir. Diyette çözünür veya çözünmez liflerin tüketilmesinin bir bütün olarak kolon kanserini önleyici etkisi vardır.
Los Angeles’da yapılan bir çalışmaya göre diyet ile tüketilen lif, normal barsak işleyişinin düzenlenmesinde ve barsak sağlıklı mukus zarının korunmasında önemli rol oynar.
Kesin bilgi olmamakla beraber günde 20-35 gram lif alımının kolon kanserini önlemde etkili olduğu bildirilmiştir.
Kabakta bulunan lutein de kolon kanseri riskini azaltabilen bir başka maddedir.

8-Sindirimi Düzenler

Daha önceki faydalarına ek olarak kabak aynı zamanda sindirimi de düzenler. Rhode Island Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre kabak gibi yeşil sebzeler sağlıklı sindirimi teşvik ediyor.
Sindirim sorunlarının giderilmesi için kabak püresinden yapılmış sebze ya da kabak çorbası önerilir. Kabakta bulunan lifler sindirme yardımcı olur. Ancak diyetinize lif eklerken bunu basamak basamak arttırmaya dikkat edin. Aksi takdirde birdenbire çok fazla lif tüketirseniz şişkinlik, karın krampları ve gaz oluşumu gibi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz.
Kabak hem çözünen, hem de çözünmeyen lif içerir. Çözünmeyen lif regülatör olarak da adlandırılır ve suyun sindirim kanalından geçişini hızlandırır. Çözünmeyen lifler zararlı maddelerin barsak duvarlarına temas etme süresini azaltır.

9-Tansiyonu Düşürür

Tansiyon problemi toplumda çok yaygın görülür. Potasyum bakımından zengin olan kabak hiper tansiyonla mücadele için, en çok tercih edilen gıdalardan biridir. Şaşıracağınız bir bilgi vermek gerekirse, kabak muzdan daha fazla potasyum içerir.
Potasyum vazoaktiftir. Yani kan damarlarının çapı üzerinde etkili olabilir. Bu yolla tansiyon üzerine de etkili olur. Londra’da yapılan bir çalışmada potasyum desteği almak kan basıncının düzene sokulması ile bağlantılı bulundu.
New Orleans’da yapılan bir başka çalışmada bireyler özellikle sodyum alımın azaltmadıkları takdirde hipertansiyonla mücadelede potasyum alımı zorunludur. Kan basıncını kontrol etmenin yanı sıra potasyum kalp atış hızını düşürür ve sodyumun zararlı etkilerini önler. Günlük önerilen potasyum alımı 4.7 gramdır. Yine de oral yönden takviye almak konusunda daha fazla ayrıntı için doktorunuza danışın.
Potasyum insan vücudunda bulunan ana elektrolitlerden biridir. Sodyum ile dengede olması gerekir İdeal olması gereken oran 2:1 düzeyindedir. Her geçen gün daha çok tükettiğimiz abur cubur ürünler, potasyumdan daha yüksek sodyum seviyesine sahiptir. Bu yüzden de abur cubur tüketimi, tansiyon yükselmesi konusunda çok etkilidir. Bunu dengelemek için potasyum alımını arttırmak gerekir ve kabak iyi bir potasyum kaynağıdır.

10-Yaşlanma Etkilerini Yavaşlatır

Anti age günümüzde çok büyük bir pazardır. Ancak mutfağınızda kabak tüketme alışkanlığınız varsa, büyük ihtimalle bu sektöre çok fazla yatırım yapmanıza gerek kalmaz.
Kabak önemli antioksidanlar olan lutein ve zeaksantin içerir. Bu iki karetonoid bir arada çok güçlü anti aging özellikleri sergilerler. Vücudu ve cildi serbest radikallere karşı korurlar. Arıca lutein ve zeaksantin cildi aydınlatır, sağlıklı hale getirir.
Yapılan bir çalışmada luteinin hücre kaybını ve membran hasarını önlediği bulundu. Ayrıca kabak cildi UV hasarından koruyan foto-koruyucu özellikte maddeler içerir.
Kabakta bulunan riboflavin cilt, saç, tırnak ve mukus zarlarının sağlığını korur. Atletik performansı arttırarak, yaşa bağlı hafıza kaybını yavaşlatır.
Bütün bunların yanı sıra kabakta bulunan C vitamini de cildi yaşlanmaya karşı korur.

11-Saçların Uzamasını Destekler

Kabak çinko yönünden zengin olduğu için saçların uzamasını destekler. Kabakta bulunan C vitamini kuru ve kırık saçları onarabilir. Ayrıca saç tellerinizi esnek ve güçlü yapar.

Bir önceki yazımız olan Protein Diyeti Tarifi Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde protein diyeti faydaları, protein diyeti listesi ve protein diyeti nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.