Çalışan Kadın Nasıl Beslenmeli

Yoğun bir iş temposunda çalışıyorsanız ve sağlıksız beslendiğinizi düşünüyorsanız sizi sağlıklı beslenmenizi sağlayacak çalışan kadın sağlıklı beslenme önerileri ile tanıştıracağız. Bu öneriler ile sağlıklı beslenecek ve iş temposuna daha kolay bir şekilde adapte olabileceksiniz.

Sağlıklı Beslenmenin Önemi Küçümseniyor

Sağlıksız, aşırı yağlı besinler vücudunuzda ödem oluşumundan, kalp damar hastalıklarına kadar pek çok sorunu beraberinde getiren yiyeceklerdir. Bu yiyecekleri tükettiğinizde gün içerisinde kendinizi yorgun ve bitkin hissedersiniz ve vücudunuzda devamlı bir şişkinlik oluşur. Bu şişkinlikten ve yorgun ruh halinden kurtulmak istiyorsanız sağlıklı beslenmelisiniz. Sağlıklı beslenerek pek çok hastalıktan kurtulabileceğiniz gibi kendinizi gün içerisinde dinç ve enerjik hissedebilir, iş temposuna uyum sağlayarak daha başarılı bir iş kadını olabilirsiniz.

Bol Bol Su İçin

Su içmenin faydaları saymakla bitmez. Su vücudun zararlı bileşenleri atması için en önemli besinlerden birisidir. Gün içerisinde insanların %70’inden fazlası yeterince su tüketmemektedir. Yeterli su içmemek baş ağrısına, yorgunluğa neden olmaktadır. Su içmekte zorlanıyorsanız sizin için bir önerimiz var. Masanızın üzerinde güzel cam bir sürahi ya da şişe bulundurun. İçerisine su ve sevdiğiniz meyveleri koyun. Böylece su tatlanacak ve suyu içmeniz kolaylaşacaktır. Detoks suyu adı verilen bu sular başta sindirim sistemini güçlendirmekte ve kilo vermenize yardımcı olmaktadır.

Izgara, Haşlama Gibi Sağlıklı Pişirme Yöntemlerini Tercih Edin

Kızartma oldukça ağır ve sağlıksız bir pişirme yöntemidir. Kızartma ile pişirilen besinleri tükettikten sonra kendinizi halsiz ve şişkin hissedersiniz. Bu duyguyu engellemeniz için size sağlıklı pişirme yöntemlerini öneriyoruz. Balık kızartması yerine fırın balık tercih edebilirsiniz. Ya da sebzelerinizi buharda pişmiş olarak tüketebilirsiniz. Bu gibi küçük değişiklikler gerek bedeninizde gerek ruh halinizde çok ciddi fark yaşamanızı sağlayacaktır.

Ofis Çekmecenizde Bisküvi Değil Sağlıklı Atıştırmalıklar Olsun

Pek çok kişi çalışan kadın nasıl beslenmeli sorusunu sormaktadır. Bunun için başta yeme alışkanlıklarını düzenlemek gerekmektedir. Ofis çekmecenizde atıştırmalık olarak abur cuburların yer alması oldukça sağlıksız ve alışkanlık yapacak bir davranıştır. Bunu önlemek için yanınıza her zaman severek tüketebileceğiniz kuru yemiş, meyve gibi atıştırmalıklar alın. Böylece sağlıklı ara öğünler düzenleyerek hem kan şekerinizin dengede kalmasını sağlayın hem de size enerji verecek sağlıklı öğünlere sahip olun.

Sürekli Kahve Tüketmeyin

Kahve içerisindeki yararlı yağlar ile son derecede sağlıklı bir besindir. Ancak aşırı kahve tüketimi aşırı kafein tüketimine neden olmakta ve bu da vücutta çarpıntı, sinir, stres yaratmaktadır. İş stresini atmak istiyorsanız günde 3 fincandan fazla kahve tüketmeyin. Kahve yerine daha çok severek tüketeceğiniz bitki çayları alın. Bitki çayı tüketmeyi sevmiyorsanız kendinize sağlıklı kokteyler ve smoothieler hazırlayabilir ve gün içerisinde daha az stresli ve daha mutlu bir gün geçirmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Sebzelere Merhaba Deyin

Son yıllarda Avrupa’da ara öğünlerde taze sebze ile humus tüketimi moda haline geldi. Bu ikilinin bu kadar çok rağbet görmesinde ilk olarak lezzetli bir ikili olması ve çok uzun süre tok kalmanızda size yardımcı olması gibi özellikler etkilidir. Havuç, salatalık gibi sebzelerin yanında bir miktar humus alarak öğle arasında tüketebilirsiniz. Sebzeler size ihtiyacınız olan lifi sağlayacak, humus ise bol protein ve sağlıklı yağ tüketmenizi sağlayarak gün içerisinde kendinizi tok ve enerjik hissetmenizde size yardımcı olacaktır.

Alkol Tüketimini Sınırlayın

Çalışıyorsanız ve çok alkol tüketiyorsanız gün içerisinde kendinizi yorgun ve isteksiz bulabilirsiniz. Bunun çalışan kadın beslenmesi için iyi olmadığını ve alkol tüketiminizi günde 1 bardak şarap gibi sınırlandırmalar getirmenizi öneririz. Kendinizi daha enerjik ve sağlıklı hissettiğinizi gözlemleyeceksiniz.