Bilime Yön Veren 10 Muhteşem Türk Kadın Araştırmacı

Bayanlar hemen hemen her alanda başarı göstermeye ve isimlerini tarihe yazma konusunda oldukça başarılıdırlar. Birçok alanda olduğu gibi bilim alanı da erkeklerin hakimiyeti altında olsa da bu alanda da usta kadın bilim insanlarını da görmek mümkün. Bizde bu yazımızda alanında uzman Türk kadın bilim insanlarını ele alacağız.

Özlem Türeci

Kanser araştırması konusuna hayatının büyük bölümünü adamış olan Türeci 2001 yılında Almanya’da Ganymed Pharmaceuticas AG’yi kurarak birçok tedavi geliştirdi.

Biykem Bozkurt

Amerika’da yaşayan ve bir kardiyolog olan Bozkurt ileri derecede kalp yetmezliği ve kardiyak Transplantasyon uzmanıdır.

Figen Söylemezoğlu

150 binden fazla araştırma ve makalesi olan Figen Söylemezoğlu 2000 ve 2003 yılları arasında beyin tümörleri üzerinde araştırma yapmış ve yeni tümörler keşfetmiştir.

Yasemin Alana

2013 yılında profesör olan ve başta Avrupa olmak üzere Amerika’da birçok çalışmanın içinde bulunmuş gen alanında başarılı çalışmalara imza atmıştır.

Aylin Yıldırır

Uzmanlığı girişimsel kardiyoloji, kalp kateterizasyonu, stent, damar pıhtısını çıkarma, damar basınç ölçümü, kroner sendromlar, kalp kapak hastalıkları gibi birçok uzmanlığı vardır ayrıca yayınlanan kitap ve birçok makalenin de yazarıdır.

Fatma Nurhan Özdemir

Ankara Tıp Fakültesinden mezun olan Özdemir uzmanlık alanını ise İç Hastalıklarında tamamlamıştır. Günümüzde Başkent Üniversitesinde eğitim vermeye devam eden Özdemir Nefroloji, böbrek nakli ve iç hastalıklar alanında uzmandır.

Lale Tokgözoğlu

İlk önce Avrupa Ateroskleroz derneğinin kurucu üyeliğini yapan daha sonra genel sekreter olan Tokgözoğlu ardından aynı derneğin eş başkanı olarak hayatına devam etti. 2008 yılında ise derneğin 77’nci kongresini Türkiye’de gerçekleştirdi.

Esen Karamürsel Alpek

Keratoprotez cihazlarında patent sahibi olan Alpekilk önce Cora Verhagen İmmünoloji Ödülü, Amerikan Oftalmoloji Ödülü ve daha bir sürü ödüle layık görülmüştür. Yüzey hastalıkları alanında uzman olan Alpek, yapay kornea ve donör nakli gerçekleştirebilmektedir.

Rezan Topaloğlu

İlgili olduğu alanlar; Renal Transplantasyon, sistinoz,lgA nefropati, lupu ve HSP nefriti olan Topaloğlu, Tubitak araştırma ödülüne layık görülmüştür.

 

Meral Beksaç

1994 yılından beri Kök hücre, kordon kanı nakli konusunda araştırmalar yapan Beksaç son dönemlerde geliştirdiği tedavi yöntemleri ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Bir önceki yazımız olan Sakalları ile Güzellik Anlayışına Meydan Okuyan 10 Güçlü Kadın başlıklı makalemizde Sakallı Kadınlar, traş olmayan kadınlar ve Uzun Sakallı bayanlar hakkında bilgiler verilmektedir.