Beden Dili Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Müthiş Bilgi

Kişinin istemsizce yaptığı hareketler ile ruh halini tanımlamasına denilmektedir ve eğer iyi bir gözlem yapılırsa duruşu, mimikleri ve el hareketleri ile nasıl bir ruh haline sahip olduğu gözlemlenebilmektedir. Özellikle büyük şirketler personel alımında kişinin beden dilini son derece iyi bir şekilde gözlemleyerek başvuru sonucunu değerlendirmektedir. Bizde beden dili konusuna daha hakim olmanız için sizlere beden dili hakkında bilinmesi gereken 12 bilgiyi ele aldık.

İlk olarak şunu belirtelim beden dili tamamen kişiye özgü bir durumdur ve karakter, ruh hali ve psikolojik durum beden dilinin en önemli etkenlerindendir. Bilinçaltından gelen frekanslar sonucu şekillenmektedir.

Her kişinin kendine has bir bilinçaltı olduğundan dolayı beden dili de farklılıklar göstermektedir.

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmaya göre karşımızdaki kişi ile olan iletişimimizin %75’ini beden dili oluşturmaktadır.

Tıpkı beyin yapısında olduğu gibi cinsiyette de beden dili farklılıklar gösterebilir.

Beden dilini etkileyen bir diğer faktör ise koşullardır. Çocukluk dönemi, büyüdüğümüz ortam ve yaşadığımız çevrenin etkisi ile beden dili de değişiklik göstermektedir.

Beden dilini iyi bir şekilde kontrol etmeyi başarabilen insanlar şirketlerde veya çevrelerinde yönetici konumundalar ve saygı duyulan insanlardandır.

Aslında farkında olmasak da beden dili karşıdaki kişiye birçok mesaj vermektedir. Bu tamamen bilinçaltı mesajlar ile gerçekleşmektedir.

Beden dilinin en önemli iletişim araçlarından biri gözler sayılmaktadır. Tabi bu bir açıdan da tehdittir çünkü gözler çoğu zaman vermek istediği mesajı tam olarak iletemez ve karşıdaki kişi bunu bir tehdit olarak algılayıp yanlış anlaşılmalara neden olabilmektedir.

Eğer alanınızda başarılı olmak ve insanlar ile verimli iletişim kurabilmeyi hedefliyorsanız beden dilinizi son derece iyi kontrol edebilmelisiniz. Bunun için yapabileceğiniz ilk şey başarılı bir gözlem yeteneği kazanmak olacaktır.

Beden dilindeki en önemli mesajlardan biri açıklıktır. El, kol, ayak, göz, mimikleriniz ile açık olmalısınız bu sizin büyük özgüven sahibi olduğunuzu gösterecektir.

Örneğin iş başvurusunda veya bir arkadaşınız ile oturduğunuzda el hareketleriniz, odak noktanız, saçlarınız ile oynamanız, parmaklarınızın hareketleri aslında bunların tümü birer mesaj niteliğindedir.

Bir önceki yazımız olan 90'lı Yılların Çocuklarının Kesinlikle İzlediği 10 Muhteşem Film başlıklı makalemizde 90'ların Nesli, Aslan Kral ve En güzel Aile Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.