Bebeklerin Vücut Gelişimi Nasıl Olur

Bir bebek anne rahmine düştükten sonra gelişmeye başlar. Bu gelişim, ölene kadar devam eder. Bu nedenle, bebeklerin vücut gelişimi yakından izlenmelidir. Her bebeğin gelişimi, kendine has özellikler taşımakla birlikte hemen hemen aynı dönemlerde ilerler. Bebekler yeni doğduklarında annelerinin kokularını hisseder ve onları ararlar. Bunun dışında ilk iki haftalıkken yakındaki cisimleri ve kişileri net olarak görürler. Bu nedenle zaman zaman kendisini tutan kişiyle göz göze gelebilirler. Bu durumda, bebeklerle konuşmak, gülücük yapmak onun algılama kapasitesini geliştirmek adına yararlı olabilmektedir.

Bir ay sonra bebekler hareketlenemeye başlar ve tepkiler verir. Çeşitli sesler çıkarmak, bebeklerin annesini ve babasını tanıması bu dönemde gerçekleşen olgulardır. Bunların dışında, yüzüstü yatabilir ve kafalarını ayakta tutabilirler. Bebekler ilk 4 ayda, hızlı bir şekilde gelişirler. Bu dönem, bebekler için sık sık emme ve uyuma dönemidir. Doğumdan sonra bebeklerde bulunan şişlik geçtiğinden bir miktar zayıflama görülür. Ancak sonrasında bebekler kendilerini toparlar ve kilo alırlar. Kilo alma durumu yaklaşık ayda bir kilo şeklinde olur. Bu her bebek için değişiklik gösterebilir. Bu nedenle çocuğunuzun boy ve kilosunun doktor kontrolünde olması daha sağlıklı şekilde gelişmesine zemin hazırlayacaktır.

İlk altı bebeklerin beslenmesinde sadece anne sütü kullanılmalıdır. Anne sütü, bebeğin ihtiyacı olan tüm vitaminleri karşılayan doğal bir besindir. Aynı zamanda, bebeği mikroplara karşı korur. Bebeğin annenin doğumdan sonraki ilk 4 günlük sütünü emmesi, bebeklerin ilk aşısı niteliğindedir. Altı aydan sonra bebekler için ek gıdalar verilmeye başlanır. Altı aylık dönemden sonra bebeğin motor hareketleri iyice gelişmiştir. Kavrama, tutma, destekle oturma, yardımınızla su içme gibi aktiviteleri yapabilir durumdadır. Algılama, tanıma, elleriyle cisimleri birbirine vurma, konuşmaya çalışma gibi durumlar bu dönemde yaşanır. Bebekler ilk kelimelerini genellikle 9 aylıkken söylerler. Bu durum aylar ilerledikçe cümlelere dökülmeye başlar. Çoğu bebek 1 yaşına geldiğinde artık konuşmaya başlamıştır. 1 yaşına gelen bebek artık konuşma ve yürüme ihtiyaçlarını karşılayabilir. Ellerini, parmaklarını kullanmayı iyice öğrenmiştir. Yerden oyuncaklarını alabilir, her şeyi eline almak, yere atmak ister.

Bir seneden sonra çocuğun kendi kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi bakımından gelişimi hızla devam eder. Bebeklerin gelişimi o dengi hızlı olur ki çoğu zaman günü gününe uymaz. Çünkü bebekler için her gün yeni bir şeyler öğrenme dönemidir. Bu süreç, anne ve babalar için zevkli olduğu kadar stresli ve yorucu bir dönemdir.

Bir önceki yazımız olan Bebek Taşıma Askısı - Bebekler Nasıl Taşınmalı başlıklı makalemizde bebek nasıl taşınır ve bebek taşıma hakkında bilgiler verilmektedir.