Bebeklerde Kabızlığı Gidermenin Yolları

Bebeklerde kabızlıkla mücadele süresince, beslenme düzeninde yapacağınız küçük değişiklerle büyük ilerleme kaydedebilirsiniz. Bebeğinizde kabızlığı gidermek için şunları deneyebilirsiniz:

Küçük beslenme değişiklikleri: Doktorunuza danışmak suretiyle kullandığınız bebe maması markasını değiştirin. Sütünüz varsa kabızlık süresince bebeğinizi emzirmeye devam edin. Bebeğinizi sütten kesiyorsanız kabızlık problemi sona erene kadar yiyecekleri püre haline getirerek verin. Bu uygulama gıdaların sindirimini kolaylaştırır.

Meyve tüketimini arttırın: Yürümeye başlama dönemindeki bebeğiniz kabızlık sorunu yaşıyorsa papaya, kavun gibi çeşitl meyveler deneyin. Bebeği sütten kesme döneminde elma, armut gibi meyveleri püre haline getirerek yedirin. Ayrıca bebeğinizin hoşuna giderse ezilmiş papaya da verebilirsiniz.

Sıvı tüketimine dikkat edin: Bebeğinizin gün içerisinde azar azar ancak bol sıvı tükettiğinden emin olun. Bebeğe ilk altı ay su vermediyseniz (normal olarak) altıncı aydan sonra su içirmek biraz zor olabilir. Böyle durumlarda bebeğinize düzenli aralıklarla yemek kaşığı kullanarak su vermeyi deneyin. Ayrıca bebeğinizin beslenme programına süt ve meyve sularını dahil edebilirsiniz. Sütünüz varsa emzirmeye devam edin.

Doğal Yöntemler deneyin: Kurutulmuş siyah kuş üzümünü ılık suda demleyin ve uyku zamanında bebeğinize içirin. Bu yöntem özellikle 1 yaşından sonra bebeklerde oldukça işe yaramaktadır. Biraz zeytinyağı damlatılmış süt de yararlı bir hafifleticidir.

Harekete teşvik edin: Emekleme dönemindeki bebeklerin hareketini teşvik edin. Bunun yanı sıra bebeğinizi sırt üstü yatırarak bisiklet çevirme hareketi yaptırabilirsiniz. Bebeğiniz yürümeye başladıysa her gün birlikte yürüyüşe çıkarabilirsiniz. Bu bebeğinizin yeterli egzersiz yapmasına ve sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur.

Göbek masajı yapın: Üç parmağınızı kullanarak bebeğinizin bağırsak bölgesine üç dakika boyunca masaj yapın. Bu hareket kaka hareketini başlatabilir.

Tıbbi yardım: Yukarıda bahsedilen yöntemlerin hiçbiri işe yaramıyorsa derhal doktorunuzla görüşünüz. Doktorunuz bebeğiniz için pediyatrik gliserin fitili önerebilir. Bebeğiniz kaka yapmadığında bu fitili kullanabilirsiniz. Ancak bebeğiniz kaka yaparken fitil kullanırsanız fitil kakayı geri itecektir. Fitil bebeğinizin canını yakmaz. Fitil yerleştirirken bebeğinize gülümseyerek ve dokunarak rahatlatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çocukluk Döneminde Spor Yapmanın Olumlu Etkileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.