Bebeklerde Giysi Seçiminin Önemi – Anneler Dikkatli Olun

BEBEKLERDE GİYSİ SEÇİMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Bebek cildi biz yetişkinlere göre oldukça hassastır. Her konuda olduğu gibi giysi seçiminde de dikkatli olmamız gerekir. Özellikle pamuklu ve organik giysiler seçmek bebeğiniz için faydalı olacaktır. Çok önemli gibi görünmese de sıcak hava ve nem bebek sağlığını belli bir noktadan sonra tehdit edebilir. Bebek cildinin nefes almaya ihtiyacı vardır. Bu sebeple en doğru seçim pamuklu kumaşlardır. Pamuklu kumaşlar; bebek cildine nefes aldırır, sıcağa karşı korur. Sert kumaşlardan yapılmış giysiler, korumasız ve hassas olan bebek cildine kızarıklık gibi olumsuz etkiler bırakabilir.

Kıyafet seçimi kadar değişimi de önemlidir. Bebekler sık sık terledikleri ve üzerlerini kolaylıkla kirlettikleri için günde en az üç kez üst değiştirilmesi gerekir. Ev dışına çıkılıyorsa mutlaka yedek giysiler almalısınız. Ayrıca yeni doğan bebekler baş kısımlarından daha kolay üşütecekleri için mevsime göre şapkalar tercih etmeye özen gösteriniz.

BEBEĞİNİZE GİYSİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Öncelikli olarak cilt sağlığı için pamuklu olan kıyafetleri tercih etmelisiniz. Bu kumaşlar hem ferah ve yumuşaktır, hem de kolay yıkanır. Ayrıca ebeveynlerin sıkça yaptığı bir hatadır ki, bebeğe ilk zamanlarda çok giysi almak yanlıştır. Çünkü bebeğiniz ilk doğduğu zamanlar çok hızlı büyüme gösterir. Aldığınız o güzel giysilerin, daha bebeğinize hiç giydirmeden ona küçük geldiğini görmek sizi üzebilir.

Boyundan açılmaya başlayan ayağa kadar fermuarlı ya da çıt çıtlı kıyafetleri tercih etmenizi tavsiye ederim. Bu sizin için de kolaylık sağlayacaktır. Mesela bezi değiştirirken…

Bebeğinizin büyümesini engelleyecek giysiler kullanmayın. Omuz kısmı ayarlanabilen, beli elastik pantolonlar ve kenarları geniş giysileri tercih edin. Giysilerin mutlaka etiketlerini kesin. Ayrıca tüylü kazaklardan kaçının. Bebeğinizin kolayca koparıp ağzına atabileceği düğmeli giysileri kullanmamanızı öneririm. Lastiği çok sıkı olmayan çorap ve eldivenler kullanın.

Yanlış ve sağlıksız giysi seçimi bebeğinizde alerji, pişik, deride yanma hissi ve kaşıntı yapabilir. Bu sebeple giysi seçimi oldukça önemlidir.

BEBEĞİNİZİN GİYSİLERİNİ YIKARKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Cildi hassas olan bebeğinizin giysilerinde kullandığınız temizlik malzemesi alerjik reaksiyona sebep olabilir. Bu sebeple bebeğinizin kıyafetlerini yıkarken sadece bebek kıyafetleri için özel olarak üretilmiş ürünleri tercih etmelisiniz. Ya da parfümsüz ve renksiz deterjanlar kullanabilirsiniz.
Bebeğinize yeni bir kıyafet aldıysanız onu yıkamadan asla giydirmeyiniz. Bebeğinizin giysilerinde yoğun kokulu ürünler (çamaşır suyu, yumuşatıcı vb.) kullanmayın. Kokuları güçlü olan deterjanlardan uzak durun. Bu tür malzemeler bebeğinizin solunum yoluna ve cildine zarar verebilir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Kabızlığı Gidermenin Yolları başlıklı makalemizde bebeklerde kabızlık ve kabızlık hakkında bilgiler verilmektedir.