Bebeklerde Ek Gıda Dönemi Ne Zaman Başlamalı

4-6 AY ARASI DÖNEMDE HANGİ KOŞULLARDA EK GIDA VERİLMELİ?

İlk 4-6 ay boyunca anne sütü ile beslenme, su bile vermeksizin tek başına bebek için yeterlidir. Bu süre içerisinde ek gıda verilirse annenin süt salgılama fonksiyonları ve bebeğin de emme fonksiyonu bozulur. Ayrıca anne sütünün enfeksiyonlardan koruyucu etkisi de azalır. Bu sebeple bebeğin büyüme ve gelişme süreci doktor tarafından takip edilmelidir. Çünkü ek gıdalara başlama zamanını bebeğin gelişim derecesi belirler. Bebeğin ek gıdalara başlaması için; baş ve boyun kontrolünün tamamlanması, el ve göz koordinasyonunun gelişmesi, oturmaya başlaması, çiğneme ve yutma fonksiyonlarının gelişmesi gerekir. Bebeğin büyüme-gelişme hızı ve anne süt salgısı normal ise 6.aya kadar tek başına anne sütü yeterli olacaktır.

4-6ay arası dönemde ek gıdaya başlama kararını mutlaka doktor vermelidir. Eğer bu dönemde ek gıda vermeniz gerekiyorsa unlu-sütlü mamalar ve yoğurt verebilirsiniz. Alerjen olmadığı için en çok pirinç unu tercih edilmektedir.

GEÇİŞ DÖNEMİNDE HANGİ EK GIDALAR VERİLMELİ?
Bebeğin sıvı, yarı katı ve katı gıdalara alıştırıldığı bu döneme “ek gıdalara başlama dönemi” denir. İlk zamanlarda ek gıdalar anne sütünü tamamlayıcı nitelik taşır. Zamanla anne sütünün yerini ek gıdalar alır. Fakat ara ara da olsa emzirmenin iki yaşına kadar sürdürülmesi tavsiye edilir.

Geçiş döneminde yumuşak kıvamdaki ek gıdaları tercih edin. Ayrıca düşük alerjik özellikte olmasına dikkat edin. Meyve suyu ve sebze çorbası vermek için bebeğinizin 6 aylıktan büyük olması gerekmektedir.

BEBEĞİNİZE HANGİ AYLARDA NE TÜR BESİN VE EK GIDALAR VEREBİLİRSİNİZ?

4-6 AY: Anne sütü.
4-6 AY: Anne sütü, yoğurt, unlu-sütlü mamalar.
6-8 AY: Anne sütü, yumurta sarısı, meyve püresi, sebze çorbası, yoğurt, unlu-sütlü mamalar.
7-9 AY: Anne sütü, etler, baklagiller, yumurtanın tamamı, meyve püresi, sebze çorbası, yoğurt, unlu-sütlü mamalar.

EK GIDALARA BAŞLARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Ek gıda tek başına bir süre yetmeyecektir. Bu sebeple ek gıdanın yanı sıra emzirmeye devam etmelisiniz. Kullandığınız tüm besinleri biberonla vermeyin, kaşık da kullanın. Ek gıdaları ilk zamanlarda tek öğün olarak ve az miktarlarda verin. Bebeğinizin adapte olması için bu önemlidir. Zamanla bebeğin alımına göre öğün sayısını ve miktarı arttırın. Bebeğinizi, almadığı besinler için zorlamayın. İlk defa verilecek besinleri bebek açken denerseniz daha başarılı olabilirsiniz. Ayrıca ilk kez verilecek gıdalara bir hafta arayla başlayın bu şekilde hangi gıdanın alerji yaptığını rahatça tespit edebilirsiniz. Tabi ki her konuda olduğu gibi ek gıdaları hazırlarken de hijyen kurallarına uyumanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Emziren Annelere 6 Adımda Beslenme Önerileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.