Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi ve Uygulanacak Yöntemler

Bebeklerde diş çıkarma dönemi hem ebeveynler açısından hem de bebek açısından en sancılı geçen dönemler arasında yer almaktadır. Çocukların dişlerini çıkarması genellikle 6.aydan sonra olur. Kimi çocuklarda bu durum, daha erken ya da geç yaşanabilir. Diş çıkarmaya başlayan kimi çocuklarda, herhangi bir huysuzluk dönemi görünmezken bazısında da bu dönem, oldukça ağrılı geçebilmektedir. Çocuklar diş çıkarırken, belirtileri de beraberinde gelmektedir, ağızdaki tükürük salgısı artar, dişlerin çıkacağı yerler kaşınmaya ve şişmeye başlar. Diş etinde meydana gelen değişim nedeniyle hafif kabarcıklar görülme ihtimali de vardır ancak bunlar korkutucu değil, vücudun doğal tepkileridir. Çocuklar diş çıkarırken çekilen sancı ya da ağrı, yaşayabilirler bu durum devamlı değildir. Genellikle gel gitler şeklinde olur. Çocuklarda çıkacak dişi sayısı 20’dir. Bu sayının tamamlanması, çocuğun 3 yaşına kadar devam eder. Bu dişleri tamamladıklarında, bunlara süt dişleri adı verilir. Okul çağına geldiğinde çocuk artık süt dişlerini dökmeye kalıcı dişlerini çıkarmaya başlar. Süt dişlerini çıkarmakta zorluk çeken çocuklarda ateş durumu da gözlenebilir.

Bebeklerin diş çıkarmaya başlamasıyla elleri sürekli ağızlarına gider. Çünkü diş etlerini kaşıma ihtiyacı duyarlar. Bu dönemde bebeklerin diş etlerini kaşıması için özel olarak hazırlanmış yumuşak yüzeyli oyuncaklardan faydalanılabilir. Ancak bunların hijyen açısından kontrol altında tutulması, diş etinde oluşan hassasiyet sonucunda oluşabilecek enfeksiyonel durumların önüne geçmek açısından son derece önemlidir. Bu dönemde bebekleri ve ailelerini en çok etkileyen uyku düzensizliği ve iştahsızlıktır. Çoğu çocuk bu dönemlerde zayıflamaya başlar ve uyku problemi yaşar. Dişlerin çıkmaya çalışması sırasında oluşan ağrılar, çocukların yeme içme ihtiyaçlarını yeterince giderememesine neden olabilmek bu da zayıflamayı beraberinde getirmektedir.

Diş çıkarmada uygulanabilecek yöntemler

Diş çıkarma döneminde bebeğinize yardımcı olmak için elinizden geleni yapacağınıza eminiz. Böyle bir durumda, çocuğunuzun diş etine parmağınızla kısa süreli olarak hafif bastırmanız, onun rahatlamasını sağlayacaktır. Aynı zamanda, diş çıkaran bebeğin eline soğuk bir bez verebilir ve onu ısırmasına izin verebilirsiniz. Böyle bir durumda, bebeğin kontrol altında tutulması ve ağzına aldığı cisim nedeniyle boğulma tehlikesi geçirmemesine dikkat edilmesi gerekir. Eczaneden alınan ve çocukların diş etlerini kısa süreli olarak uyuşturma ve rahatlatma etkisine sahip diş etlerini rahatlatıcı merhemler de kullanılabilir. Çok önerilmeyen bir yöntem olmakla beraber çocuğun huzursuzluğunu gidermek adına uygulanabilir. En az tercih edilen yöntem ise ağrıların çok şiddetli olması nedeniyle oral yolla alınan ilaçlardır. Bunların kesinlikle doktor kontrolünde kullanılması gerekir.

Diş çıkarmak doğal bir dönem olduğu için bebeğin herhangi bir dış müdahale olmadan bu dönemi, kendisi atlatması en çok tercih edilen yöntemdir. Ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda, yukarıda sözünü ettiğimiz uygulamaların gerçekleştirilmesi söz konusu olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan 6 Aydan sonra hazırlanabilecek mama tarifleri başlıklı makalemizde 6 ay mama tarifi ve mama tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.