Bebek Taşıma Askısı – Bebekler Nasıl Taşınmalı

BEBEK NASIL TAŞINMALI?

Yeni doğmuş bir bebeği kucağınıza almak ilk zamanlarda sizi biraz zorlayabilir. Özellikle babalar bu konuda daha ürkek ve çekingen davranırlar. Bu yüzden genellikle “ele gelsin de öyle sevelim” diye düşünürler. Aslında bebekler sanıldığı gibi çok da güçsüz değildir. İlk iki ay kafalarını tam anlamıyla tutamadıklarından, kafaları iyi desteklendiği sürece sorun yaşamazsınız. Zaman geçtikçe giydirme, altını temizleme gibi konularda deneyim kazanacağınız gibi taşıma konusunda da deneyim sahibi olursunuz.

Bebeğinizi yataktan kaldırırken sakin ve yavaş hareket etmelisiniz. Ani ses ve hareketler bebeği ürkütebilir. Bu süreç içerisinde onunla göz teması kurmak ve konuşmak bebeği olumlu etkiler. Bir elinizle mutlaka başına destek verin. Başının altına koyduğunuz elinizi arkaya doğru kaydırarak, kolunuzla sırta ve boyna destek verin. Diğer elinizle de bacaklara destek sağlayın ve bebeği nazikçe kendinize çekerek kaldırın. Bu tutuşla bebeğin başı arkaya düşmez ve gövdesi desteklenir.

“Onu incitirim” korkusuyla bebeğinizi daha az kucaklamaya başlayabilirsiniz. Oysa bebeğiniz, kucakta sevilmekten ve hatta sizin vücut hareketlerinizden çok hoşlanır. Onu kucakta sevmekten vazgeçmeyin.

En sık tercih edilen taşımalardan biri de kolda taşımadır. Daha çok anneler bebeklerini bu şekilde tutarak emzirirler. Peki ya doğru tutuş nasıl olmalı? Bebeğinizin başını bir kolunuzun iç dirseğine yerleştirin. Aynı kolunuzun eliyle de bacaklarını ve popoyu kavrayın. Diğer eliniz de bebeğinizin vücudunu kavrasın. Bu tutuş biçimi bebeğe sıcaklık ve güven duygusu verir. İşte bu şekilde emzirebilirsiniz.

Çevrenizdeki kişilerin “kucağa alıştırma, sonra baş edemezsin” lafları sizde kucaklama fobisine yol açabilir. Bu laflara aldırış etmeyin. Çünkü önceleri annelerin bebeklere ayıracak pek zamanları yoktu. Fakat günümüzdeki çeşitli teknolojik aletler birçok işimizde bize yardımcı oluyor. Bu demek oluyor ki artık annelerin bebekleriyle iletişim kurmaları için bolca vakti var. Dolayısıyla bebeğinizi rahatça kucağınıza alabilir, onunla bol bol vakit geçirebilirsiniz.

BEBEK TAŞIMA ASKISI NASIL KULLANILMALI?

Eğer bebek taşıma askısıyla ilgili güvenlik yönergelerini aynen uygularsanız bu ürünler bebeğinizi taşımada güvenli olabilir. Doğru ve uygun bir şekilde kullanılmazsa bebek taşıma askıları dört aylıktan küçük bebeklerde boğulma tehlikesi taşıyabilir. Gelin bir de bu ürünleri kullanırken neleri göz ardı etmememiz gerektiğine bakalım.
İlk olarak talimatları okuyun ve uygulayın. Bebeğinizi bebek taşıma askısına koyduğunuzda hava alma yollarının açık olduğuna emin olun. Yani baş kısmı açık olsun. Bebeğinizi taşıma askısındayken sık sık kontrol edin. Eğilirken bacakları bükerek eğilin. Sırtınızı dik tutun. Bu durumlara dikkat ederseniz bebek taşıma askısını güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Giysi Seçiminin Önemi - Anneler Dikkatli Olun başlıklı makalemizde bebeklerde kıyafet ve kıyafet seçimi hakkında bilgiler verilmektedir.