Balkon Dekorasyonu İçin Fikirler

Ev dekorasyonunun belki de en zevkli alanlarından birisi balkon dekorasyonudur. Özellikle bahar ve yaz aylarında keyifle vakit geçirilebilen balkonlar zevklere göre dekore edildiğinde vazgeçilmez alanlardan olmaktadır. Küçük, büyük demeksizin tüm balkonlar kişisel zevklere ve kullanım amaçlarına göre dekore edilebilir. Bu aşamada pratik dekorasyon fikirlerinden faydalanmakta yarar vardır. Balkon dekorasyonu için fikirler arıyorsanız sizler için derlediğimiz fikirleri deneyebilirsiniz.

Balkon dekorasyonu için öncelikle ne tarz bir ortam yaratmak istediğinize karar vermelisiniz. Bu aşamada balkonunuzun büyüklüğü ve kişisel zevkleriniz ön planda olmalıdır. Geniş bir balkona sahipseniz yaz aylarında neredeyse tüm gününüzü geçirebileceğiniz ferah ve iç açıcı bir dekorasyon tasarlayabilirsiniz. Ancak küçük bir balkona sahipseniz hava almak ve gün içerisinde kahvenizi yudumlayarak kitap okumak gibi birkaç aktiviteyi gerçekleştirebileceğiniz dekorasyonlar da yapabilirsiniz.

Balkon Dekorasyonu İçin Öneriler

Yaz, kış demeksizin balkonunuzu kullanışlı hale getirmek istiyorsanız dekorasyonda ufak tüyolara dikkat etmenizde fayda var. Sizlere sunacağımız balkon dekorasyonu için öneriler tam da bu noktada doğru kararlar almanızı sağlayacaktır.

  • Balkonunuz küçük ya da büyük fark etmeksizin mobilya ve aksesuar seçimi ile konforlu hale getirebileceğiniz mekanlardır. Küçük bir balkona sahipseniz rahat bir sandalye ve sehpa ile kitap okuma köşesi tasarlayabilirsiniz. Geniş balkonlarda ise oturma köşeleri ya da ahşap balkon masaları ile şık dekorasyonlara imza atabilirsiniz.
  • Balkon dekorasyonunun olmazsa olmazı çiçeklerdir. Mini bir raf ya da çiçek köşesi hazırlayarak balkonunuza renk katabilirsiniz. Yaz aylarında balkon dekorasyonu için çiçek kullanarak balkonunuzu iç açıcı bir keyif mekanına çevirebilirsiniz.
  • Sıcak yaz akşamlarında sevdiklerinizle balkon keyfi yapmak için hem ferah, hem de romantik bir balkon dekorasyonu oluşturmak istiyorsanız engin bir sehpanın kenarlarına atacağınız puflar amacınıza ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu tarz romantik dekorasyonlar için mum kullanmayı ya da kandil gibi dekorasyon fikirlerini de değerlendirebilirsiniz.
  • Romantik bir balkon dekorasyonu oluşturmak istiyorsanız klasik mobilyalar tercih edebilirsiniz. Balkonunuzu daha rahat ve modern şekilde dekore etmek istiyorsanız ahşap mobilyaların balkon dekorasyonunda trendler arasında yer aldığını belirtebiliriz.
  • Renk seçimi konusunda kararsızlık yaşıyorsanız ve risk almaktan kaçınıyorsanız siyah ve beyazın uyumu ile şık bir balkon dekorasyonu oluşturabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde perde seçerken dikkat edilecekler, perde seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ve perde seçiminde nelere dikkat edilmeli hakkında bilgiler verilmektedir.