Bebek Gelişimi İçin Anne Sütünün Önemi

Bebekler için mucize bir besin olan anne sütü ilk 6 ay bebek beslenmesinde tek başına yeterli olmaktadır. Doğumdan sonra gelen ilk sarı süt bebek sağlığı için en son derece önemlidir. Bebeği hastalıklara karşı koruyan ve bebeğin direncini artıran bu süt bebek için adeta ilk aşı niteliğindedir. Bebek gelişimi için anne sütünün önemi büyük olmakla birlikte anne sütü ile beslenen bebeklerin hayat boyu sağlıklı bir birey olduğu da yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Anne sütü bebeğin ilk 6 ay ihtiyaç duyduğu protein, vitamin, mineral ve demir gibi tüm besin değerlerini karşılama gücüne sahiptir. Bebeği enfeksiyonlara karşı koruma özelliği bulunan anne sütü aynı zamanda bebeklerin sağlıklı gelişimi içinde en değerli besindir. Anne sütü ile beslenen bebeklere ilave olarak su vermeye gerek yoktur. Anne sütü bebeğin su ihtiyacını da karşılamaktadır.

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütü bebek için en uygun besin olmakla birlikte her zaman için sterildir. Tüm besin ihtiyaçlarını barındıran anne sütü koruyucu etmenler içermektedir. Sindirime yardımcı enzimler içermekle birlikte hormonlar ve büyüme etmenleri barındırmaktadır. Bunun dışında anne sütünün faydaları şunlardır;

  • Anne sütü içerdiği enzimler sayesinde bebeği mikroorganizmalara karşı koruyan doğal bir etkiye sahiptir.
  • Bebekte doygunluk hissi sağlayan anne sütü bebeğin yeterli kilo alımını sağlayarak obeziteyi önlemektedir.
  • Anne sütünün sindirimi kolay olduğu için mama ile beslenen bebeklere oranla kabızlık gibi sorunlar daha az görülmektedir.
  • Bebeklerde bağırsak enfeksiyonu ya da üst solunum yolu rahatsızlıkları anne sütü ile en aza iniyor.
  • Anne sütü ile beslenen bebeklerde alerjik reaksiyon görülme riski daha az oluyor.
  • Anne sütü ile beslenen bebekler diğer bebeklere oranla daha zeki oluyor ve IQ oranları daha yüksek oluyor.
  • Bebekler için her daim hazır olan anne sütü bebeğin daha az ağlamasını ve acıktığı her an kolayca besin bulmasını sağlıyor.

Mikroorganizmalara karşı koruma faktörü içeren anne sütünün özellikleri bakımından bebeğe faydaları büyüktür. Uzmanlar ilk 6 ay boyunca anne sütünün bebek beslenmesi için yeterli olduğu ve anne sütü ile beslenen bebeklerin daha sağlıklı olduğunun altını çiziyor.

Bir önceki yazımız olan Evi Çocuk İçin Nasıl Güvenli Bir Hale Getirebilirsiniz başlıklı makalemizde evdeki çocuk ve güvenli ev hakkında bilgiler verilmektedir.