Ailevi Akdeniz Ateşi Nedenleri ve Tedavisi

Doğu Akdeniz kökenli olmakla birlikte Yahudi, Arap, Ermeni ve Türk kökenlerinde görünen ateşli, nöbetleri 24-48 saat arası değişen hastalık biçimidir. Ülkemizde ailevi Akdeniz ateşinin görülme sıklığı 1000 de 3 oranındadır. Hastalığın ortaya çıkması için anne ve babada görülmesi gerekir. (AAA) diye tabir edilen Ailevi Akdeniz ateşi hastalığının uzun zaman sonra döndürdüğü hastalık biçimi amiloidoz (çeşitli organlarda bir tür proteinin birikmesi ve suda erimemesi) dur. Hastalıkla ilgili genetik bozukluklar görülebilir.  Ateşler şeklinde ataklar başlar atakların ardından hiçbir belirti devam etmez. Karın ağrısı, eklem ağrıları ve en çok ateş ile öne gelir.

Bununla birlikte Ailevi Akdeniz ateşi (AAA) geni işlevini normal olarak görmediğinde karın organlarını, akciğeri, eklemlerde, deride ve testisleri saran zarda, (er bezi, erkek üreme organı sperm) derideki bazı bölgelerde iltihaplanmalar olabilir. Ağrı ve sancı, vücut ateşi görülmektedir. Atakların çoğu ön belirti olmadan ani olarak başlar. Atak başlangıcı olarak ateş 38,5-40 dereceye kadar çıkar. En yüksek dönem atak ilk gündür. 1-3 gün sürer. Testisleri saran zarda iltihaplanmalar, şişlik ve kızarıklık görülebilir. Ağrıları ise tek taraflı olup 12 saatte bir artar. Ataklar farklı çeşitlerde ortaya çıkabilir. Bir öncekinde eklem ağrısı çekerken bir sonraki atakta göğüs sancısı çekerek ateş 40 dereceye çıkabilir. Ataklar arasında bir süre verilemez 15 gün ya da 2-3 ay sonrada ortaya çıkabilir. Hastalık mutlaka bir iç hastalıkları uzmanından yardım alarak, ilaç kullanımı ile tedavi edilmelidir. Tam olarak iyileşme tedavisi yoktur. Ailevi Akdeniz ateşi genelde ailede olan kalıtsal bir hastalık çeşidi olmakla beraber ailede görülmediği Akdeniz bölgesinde sürekli bulunan (Karadeniz bölgesi de dahil) görülebilir.

Tedavisinde geçerli dozda ilaç almak gereklidir. Tamamıyla ortadan kalkmaz. Kolşisin ilacı kullanılır ve çiğdem bitkisi kaynak olarak kullanılabilmektedir. Hastalıkta ikincil amiloidoz hastalığı kuvvetli bir şekilde destekler. Ailevi Akdeniz ateşi atağını geçirici bir etki değil koruyucudur. Bu hastalık zamanla çeşitli organların protein yapılarında amilodin denilen organların fonksiyonlarını yerine getiremediği bir madde oluşmasına neden olur. Bu durum böbrek yetmezliğine ve hayati önem taşıyan böbreklerin işlevini yerine getirememesine neden olur. Ve hayati önem taşır. Ayrıca kısırlık ve hamilelerde düşük tehlikesi taşır. Hamile bayanların bebeklerinde sakatlık tehlikesi doğurur. Ailevi Akdeniz ateşi hastalığının tek ilacı yukarıda da sözünü ettiğimiz üzere kolşisin ilacıdır.

Bir önceki yazımız olan Gözlük Seçiminde Dikkat Etmemiz Gerekenler başlıklı makalemizde Gözlük seçerken nelere dikkat etmeliyiz, gözlük seçiminde dikkat edilecek hususlar ve Gözlük Seçiminde Dikkat Etmemiz Gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.