Adet Öncesi Yaşanan Sendroma Karşı Yapılması Gerekenler

Adet öncesinde bir şeyleri yapmak içinizden gelmiyor ve kendinizi oldukça yorgun ve gergin hissediyorsanız, diğer yandan karın ve baş ağrıları da tekrar ediyor ise işte o zaman adet öncesi sendromu ile mücadele içerisindesiniz demektir.

Genel olarak birden fazla kadın, adet öncesindeki dönemde bu sorunlara yakın ruhsal değişiklikleri kendisinde görebiliyor. Her ay ortaya çıkmaya başlayan değişiklikler ise günlük hayatını zorlu bir süreç içerisine sokuyor. Bu yazımızda sizlere adet öncesi sendromu ile nasıl başa çıkılabilecek olduğu hakkında bilgi vereceğiz.

Öncelikle adet öncesi sendromunda olup olmadığınız konusunda net bir teşhis konulabilmesi için, en az 3 adet dönemi süresince bu saydığımız durumların baş göstermesi gereklidir. Adet döneminden önceki süre gelen 5 gün içerisinde kendisini göstererek, son dört gün içerisinde son bulması gerekmektedir. Aynı zamanda yapılan günlük aktivitelerde de kısıtlamaya gidilmelidir. Böylelikle adet dönemlerinden önce yaşanan belirtilerin bir yere not edilmesi tanı konulması bakımından faydalıdır.

Tempolu bir yürüyüş, yüzmek, bisiklete binmek gibi aktiviteler kalp atışını hızlandıracağı gibi, akciğer fonksiyonlarında da artış görmesini sağlayacaktır. Böylelikle adet öncesi sendrom yaşamakta olan kadınlardaki yorgunluk ve depresif hislerde azalacaktır. Aslında düzenli şekilde egzersiz yapılması sadece adet dönemi içerisinde değil, hayatın her alanında fayda sağlamaktadır. Bir hafta içerisinde en az 3-4 gün 30 dakika egzersiz yapılması ideal bir durumdur.

Düzenli şekilde uyku adet sendromuna iyi gelebilir. Bunun için her gün aynı saatte uyumak ve aynı saatte kalkmaya özen göstermelisiniz.

Makarna, mercimek, esmer pirinç ve buğday ekmeği gibi tahıllarda yer alan gıdalar içerisindeki karbonhidratlar adet dönemi öncesinde sendromun önüne geçilmesinde iştaha bir düzen getirecek, kendinizi daha iyi hissetmenize kolaylık sağlayacaktır.

Diğer yandan tuz, şeker ve yağ alımlarında azaltmaya gidip, kafein ve alkol içeren içeceklerden de uzak durmalısınız. Kalsiyum bakımından zengin olan yoğurt ya da yeşil yapraklı olan sebzeleri sofranızdan eksik etmemelisiniz. Size devamlı fayda sağlayacak bu besinlerden uzak durmamalısınız.

Bir önceki yazımız olan Rahimde perde nedir, nasıl belli olur? başlıklı makalemizde rahim perdesi nasıl oluşur, rahim perdesi nedir ve rahim perdesi tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.