10 Basit Yolla Güçlü Dişlere Sahip Olabilirsiniz

Vücudumuzun diğer uzuv ve organlarına özen gösterdiğimiz gibi dişlerimize de aynı bakımı yapmalıyız hatta belki bir tık daha fazla bakım da gerekebilir çünkü ihmalin sonucu beklenmedik sorunlara yol açabiliyor. Bu noktada gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada çeşitli kampanyalar ve reklamlar aracılığı ile ağız ve diş sağlığı hakkında bilgilendirmeler yapılıyor. Bizde buna bir katkı olarak hazırladığımız yazımızda güçlü ve sağlıklı dişler için yemeniz gereken ürünleri ele aldık.

Kereviz

Kerevizi birçok insan sevmiyor bunun farkındayız ancak sağlık açısından oldukça faydalı olan kereviz içinde bolca A vitamini ile beraber B, C, K ve E vitaminleri de bulunuyor. Bununla beraber Demir, Fosfor ve Kalsiyum mineralleri de bolca var.

Balık

Mümkün mertebe belirli bir düzen ve periyot halinde tüketilmesi gereken balık diş sağlığı için oldukça faydalı. İçinde bulunan Fosfor mineralleri hem kemik hem de dişlerin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Brokoli, Havuç ve Patates

A vitamini birçok konuda vücudumuza faydalıdır ve bu faydalarına ek olarak diş sağlığını da korumamıza yardımcı olmaktadır. Diş minesini korur, dişleri temizler ve onarım yapar. Bu noktada özellikle A vitamini bakımından zengin olan sebzeleri bol bol tüketmelisiniz.

Keten Tohumu

Bazı kişiler keten tohumu hakkında ön yargıya sahip olabilirler ancak bunu unutmalısınız çünkü keten tohumu da balık gibi adeta omega 3 bankasıdır. Buda ağız sağlığı açısından oldukça önemli.

Elma

Elmanın diş için faydasını bilmeyen yoktur zaten. Elma içinde yer alan bileşikler ağızdaki asit miktarını azaltır buda diş etlerini ve dişlerin güçlü kalmasını sağlamaktadır.

Çilek

Çilek içinde bulunan C vitamini asidik özellikte olduğu için diş ve diş etleri için oldukça sağlıklıdır diyebiliriz. Bol bol tüketin.

Yeşil Çay

Sıra içecekte. Yeşil çay içindeki polifenol maddesi dişlerde bulunan mikropların temizlenmesini sağlamaktadır.

Susam

Çoğu zaman dişimizde kaldığı için utansak da aslında dişler için oldukça faydalıdır. İçinde bol miktarda kalsiyum bulunur.

Peynir

Süt ve süt ürünlerinin içindeki kalsiyum miktarı dillere destandır ve eğer dişlerinizin güçlü olmasını istiyorsanız bol bol peynir yemelisiniz.

Şekersiz Sakız

Şekersiz sakızlar aslında dişlerimizin temizlenmesini sağlıyor. Çiğnediğimiz zaman salgılanan tükürük bakterilerin temizlenmesinde büyük rol oynamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Diyet Yapacakların Dikkat Etmesi Gereken 10 İşe Yarar Bilgi başlıklı makalemizde diyet nasıl yapılır, diyet yapılırken nelere dikkat edilmeli ve sağlıklı diyet hakkında bilgiler verilmektedir.